22 Ekim 2019 Salı

"Herkes kendi ekmeğinin peşinde olmalı"

Herkes kendi ekmeğinin peşinde olmalı
Rehber
26 Ocak 2015 12:43
Okunma : 2156
Yazdır
Yorum Yap

Sancak Tuhafiye ve Dikim Evi'nin Sahibi Meryem Sancaktutan unutulmaya yüz tutmuş terzilik mesleğini 15 yıldır icra ederek aile ekonomisine katkı sağlıyor. İlerleyen yaşına rağmen çalışma azminden hiç bir şey kaybetmeyen Meryem Sancaktutan gençlere de örnek oluyor ve herkesin kendi ekmeğinin peşinde olması gerektiğini vurguluyor.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

15 yıldır bu işi yaptığını belirten Meryem Sancaktutan mesleğe atılmasını ve işletme sahibi olmasının hikayesini de bizlerle paylaştı. Sancaktutan, "Terzilik mesleği ne yazık ki ölmek üzere, kızım bu konuda çok daha yetenekli onun sayesinde böyle bir yer açma fikri doğdu. ancak kendisi hastalanınca daha çok kendi başıma bu işi yürütmek zorunda kaldım" dedi.


'DÜKKANIMI AYAKTA TUTABİLMEK ADINA TUHAFİYE AÇTIM'
Sadece terzilikten eskisi gibi para kazanamadıkları için bunun yanı sıra tuhafiye anlamında da hizmet vermeye başladıklardan bahseden Sancaktutan, "Çevremde iyi bir penyeci olarak biliniyorum. Özellikle penye dikimi konusunda iş alıyorum. ancak eskiden etek bluz takım gibi dikerken şimdi konfeksiyon ürünleri bluzların çok süslü püslü olmasından sonra insanlar sadece penye etek diktirir oldu. Bende dükkanımı ayakta tutabilmek için bu işin yanı sıra tuhafiyecilik hizmeti de vermek durumunda kaldım" ifadelerini kullandı.


'ARTIK TEK MAAŞLA EV GEÇİNDİRMEK MÜMKÜN DEĞİL'
Terziliğe merakının 14 yaşından itibaren başladığını belirten Sancaktutan, "Herkes kendi ekmeğinin peşinde olmalı, kadınlarda ekonomiye katkı sunmalılar. Kadınlar her ortamı güzelleştirdiği gibi ticari hayatı da güzelleştiriyorlar. Zaten artık bir maaşla insanların ev geçindirmesi de mümkün değil herkesin çalışması gerekiyor. Kadınlarda bu konuda gayretli olsunlar. Ben ilerleyen yaşıma rağmen ekmeğimi kazanmanın derdindeyim herkeste bu dertte olsunlar" dedi.


'İMKANLAR GENİŞKEN, KADINLARIN ÜRETMEMESİNE ŞAŞIRIYORUM'
Ölmek üzere olan bir mesleği yürütmeye çalışmanın zorlukları olduğuna da değinen Sancaktutan, "Sıfırdan başladım bu işe hiç bir sermayem yoktu. dükkanım kira ama yine de ucu ucuna da olsa ayakta kalmaya çalışarak az da olsa Allah'a çok şükür aile ekonomime katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Şimdi devletimiz kadınların istihdama katılması için güzel hizmetler sunuyor, buna rağmen kadınların üretmemesine şaşırıyorum" diyerek kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanmasının ne derece güzel olduğundan bahsetti. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Başiskele Haber Gazetesi » Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 Valilik Karşısı İzmit İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00
Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Başiskele Haber Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
sanalbasin.com üyesidir