22 Ekim 2019 Salı

Doğası ve tarihi dokusuyla dikkat çeken bir mahalle…

Doğası ve tarihi dokusuyla dikkat çeken bir mahalle…
Doğası ve tarihi dokusuyla dikkat çeken bir mahalle…
Doğası ve tarihi dokusuyla dikkat çeken bir mahalle…
Doğası ve tarihi dokusuyla dikkat çeken bir mahalle…
Doğası ve tarihi dokusuyla dikkat çeken bir mahalle…
Röportaj
09 Şubat 2015 10:28
Okunma : 2633
Yazdır
Yorum Yap

Haber

Mahallelerimizi tanıyalım bölümümüzde bu hafta Servetiye Cami Mahallesi’ni mahalle muhtarı Mithat Çelik’ten dinliyoruz. Muhtar Çelik fırtınadan sonra 3 gün süresince elektrik kesintisi yaşamalarının ve yollarının dar olmasından dert yandı

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Servetiye Cami Mahallesi oldukça güzel dikkat çeken bir doğal manzaraya sahip tek dikkat çeken unsur buda değil mahalle adeta buram buram tarih kokuyor. Muhtarlık makamı da tam olarak hem manzara hem de tarihiyle dikkat çeken bu mahalleye son derece uygun bir şekilde tasarlanmış. Muhtarlık makamı diğer muhtarlık makamlarımdan çok daha farklı ve çok daha kendine özgüydü. Çünkü Servetiye Müzesi ve Köy Konağı içerisinde muhtarlık makamı bulunuyor. Bizde böylesi tarihi bir mekana gazetemiz başyazarı Hayrullah Demiray ile birlikte konuk olduk. Muhtar Mithat Çelik’le hem mahalle hem de bu tarihi müze hakkında oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


TARİH YAŞATILDI
Bizler de hali hazırda böyle tarihi bir mekandayken muhtarımızdan biraz bu mekan hakkında bilgiler aldık. Muhtar Çelik, “Burası Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırıldı. Milli Mücadele tarihimizin en önemli yapraklarından biri olan Servetiye Köyümüzde buranın hayata geçirilmesi son derece güzel oldu. Tarihi müze binasıyla adeta tarih yaşatıldı” dedi.


‘TARİHİN ALTIN HARFLERLE YAZILDIĞI YER BURASI’
Müzenin tarihi dokusunun nedenini de paylaşan muhtar Çelik, “Milli Mücadele sırasında bir avuç Servetiyeli’nin 15 ay boyunca işgal kuvvetlerine direnmesi ve geri püskürtmesi ile tarihe altın harflerle yazıldığı yer burası. Servetiye tarihini ve köy kültürünü gelecek nesillere bu tarihi yer ile daha kolay aktarabiliyoruz. Müze aynı zamanda köy konağı olarak da kullanılıyor. Yapının zemin katında müze, sergi birimleri ve konuk odası, birinci katta yani bulunduğumuz katta ise köy konağın ait birimler, muhtar odası ve çok amaçlı toplantı odası bulunuyor” ifadelerini kullanarak bir hayli bilgilendirdi.


GÖREV İSTENMEZ, VERİLİR’
Böylesi eşsiz bir mekan hakkında bilgiler aldıktan sonra muhtar Mithat Çelik’le mahalle sohbetimizi de kaldığım yerden devam ettik. Muhtar Çelik, “5 yüz kişilik bir nüfusa sahibiz. 260 seçmenimiz var. Bu seçmenin yüzde 80’nin oyunu alarak seçildim. Aslında, aklımda muhtar adaylığı yoktu. Mahalleli istedi ve oldum. Hizmet etmek son derece güzel ancak, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı da yapıyorum ikisiyle birden ilgilenmenin zor olacağını düşündüm. Hatta bu nedenle onu da başkası yürütsün istedim. Ama vatandaş benim bu işleri yürütmem konusunda ısrarcı oldu. Bizde de anlayış görev istenmez verilir bundan dolayı bana uygun görülen görevleri layığıyla yerine getirmeye çabalıyorum” dedi.


‘TARIMI ÖNEMSİYORUZ’
Servetiye Cami Mahallesi’nin 6 köyün birleşiminden oluşan bir mahalle olduğuna dikkat çeken Çelik, geniş orman arazilerinin olduğundan da bahsetti. Çelik, “50 dönümlük orman arazilerimiz var. Devletin belirlediği şekilde orman kesim yapmaktayız tüm çalışmalarımız resmi yollardan. Ayrıca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı görevini de yürüttüğüm için tarımsal faaliyetleri önemsiyoruz ve çilek projemizde söz konusu. İnsanlarımız doğal ortamda haliyle gelirlerine de doğadan kazanıyor” şeklinde konuştu.


‘DAR YOLLARIMIZ, GENİŞLETİLMELİ’
Mahallerinde çok ciddi sıkıntılar olmadığını belirten Çelik, “Yollarımız dar. Kış aylarında iş makinelerinin geçişinde bu ciddi sorun oluyor. Gerçi hem Kaymakamlığımız hem de belediyemiz dar yollara aldırış etmeden ciddi kar yağışında bile yolların açık kalmasını sağladılar. Ama iş makinelerinin daha rahat geçmesi için bu yolların genişletilmesi gerekmektedir” dedi.


SEDAŞ SIKINTISI VE OTOBÜS İSTEĞİ
Fırtına sonrası SEDAŞ’la ilgili ciddi sıkıntılar yaşandığını da kaydeden Çelik, “SEDAŞ ekipleri son derece yetersiz kaldı. Trafomuz yenilenmesine rağmen, 3 gün boyunca elektriklerimiz kesikti. Kısıtlı ekiplerle SEDAŞ sorunları çözemiyor” dedi. Ayrıca mahallelinin Belediye otobüsleri istediğini de kaydeden Çelik, “Bu konuda büyükşehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu söz verdi. Bu sözün kısa zamanda tutulacağını biliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Başiskele Haber Gazetesi » Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 Valilik Karşısı İzmit İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00
Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Başiskele Haber Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
sanalbasin.com üyesidir