22 Ekim 2019 Salı

"Kadınlar içlerindeki cevheri çıkarsınlar"

Kadınlar içlerindeki cevheri çıkarsınlar
Kadınlar içlerindeki cevheri çıkarsınlar
Kadınlar içlerindeki cevheri çıkarsınlar
Kadınlar içlerindeki cevheri çıkarsınlar
Kadınlar içlerindeki cevheri çıkarsınlar
Röportaj
09 Şubat 2015 10:58
Okunma : 2419
Yazdır
Yorum Yap

Haber

Kırıntı Baharat ve Kozmetik'in İşletmecisi Tülin Pirim muhakkak kadınların çalışması gerektiğine vurgu yaptı. Özellikle annelere seslenen Pirim, "Kadınların çekinmesine hiç gerek yok, içlerindeki cevheri çıkarsınlar kafi, ama ne yazık ki yine kadına sen yapamazsın diyen erkekler var. Kadınlar bunlara aldırış etmesinler, toplumu yetiştiren anneler öncelikle kendilerini çok güzel bir şekilde eğitip geliştirsinler" dedi

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Öncelikle işletmenizin adı son derece ilginç bir işletmeye 'Kırıntı' adını verme fikri nasıl doğdu dediğimizde Tülin Pirim, "Kulağa bir hayli garip geliyor. Ama ben en ufak kırıntıların bile kıymetini bilir ve onları toplayarak o kırıntılardan faydalı şeyler açığa çıkarırdım.Bu nedenle işletmemize kırıntı adını verdik. 1981 yılında bitkisel ürünlere karşı bir merakım başladı. Türkiye'de bu konuda ciddi bir eksiklik olduğunu fark ettim. İşi öğrenmeye çabalarken aktar sayısı da azdı. Belki kimyacı olmamda fayda sağladı ve bitkilerle alakalı birçok şeyi araştırarak öğrendim. Firmamız 1987 tarihinde yani bundan28 yıl önce aktar, baharat,gıda ve sağlık ürünleri ile Kocaeli halkının hizmetine girdi. 1999 yılında da kaliteli ürün ihtiyacından dolayı üretime geçtik. Yaklaşık iki yıl öncede adım adım kozmetik ürünleri de üretmeye başladık" dedi.


'İSMİMİZ BİR MARKA'
Adım adım ilerleyerek Kırıntı adını markalaştırdıklarına dikkat çeken Pirim, "Bu işe ilk girdiğimde ot çöp satıyor denilmişti oysa dürüst ve disiplini çalışınca muhakkak yaptığınız işi başarıyla taçlandırıyorsunuz. Bunu gerçekleştirdiğimi için çok mutluyum. İsmimiz artık bir marka kırıntı denilince herkesin aklına ilk gelen şey kalite oluyor. Tüm bunlar çok güzel gelişmelerdi. ürün yelpazemizde, müşteri portföyümüzde her geçen gün katlandı 400 kalem ürünümüz var. Ürünlerimizin tamamı onaylı ürün olduğundan müşterilerimiz bize son derece güveniyor" ifadelerini kullandı.


'KOCAELİ'NİN MARKASI DÜNYA'YA AÇILACAK'
"Bir ürün piyasaya sürdüğümüzde bu ürünü kırıntı çıkarmışsa bu ürün iyidir algısı oluşturduk ve bundan dolayı hep adımıza yakışı işler yaptık" diyen Pirim, "5 ana bayi ve 400'ü aşkın perakende müşterim var. Çok yakın bir tarihte de ürünlerimizi yurt dışına ihraç edeceğiz. Makedonya, Rusya ve Tataristan'la görüşmelerimiz son derece olumlu geçti. Kocaeli'de ürettiğimiz ürünlerimizin yakın bir gelecekte dünya pazarında olacak olması bizi şimdiden son derece heyecanlandırıyor" şeklinde konuştu.


'ÜRÜNLERİMİZ UCUZ DEĞİL MAKUL'
Kalite ve ucuzluğun bir arada olmasının pek mümkün olmadığına dikkat çeken Pirim, "Kocaeli'de ürettiğimiz için fiyatlarımızı minimum düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Ama herkesin bildiği bir şey var ki kalite ucuz olmaz. Yine de kendimiz ürettiğimiz için ve de bu bölgede ürettiğimiz için perakende dükkanımıza girenler ürünlerimizin kalitesine göre son derece makul fiyatta olduğunu göreceklerdir" dedi.


'MEVSİM VE CİNSİYETE GÖRE GÖZDE ÜRÜNLERİMİZ DEĞİŞİYOR'
Ürün yelpazeniz bir hayli geniş peki en çok tercih edilen ürününüz hangisi? Şeklinde bir soru yönelttiğimizde Pirim, "Ürünlerimiz raflarda kalmıyor. Müşterilerimizin sürekli bizlerden bir şeyler talep etmesi ürün çeşitliliğimizi bu kadar arttırdı esasında. Cinsiyete göre ve mevsime göre bazı ürünler çok daha fazla tüketiliyor. Kış mevsimlerinde üst solunum yollarına iyi gelen ürünler ve vücut direncini artıran Zencefil Macunumuz son derece tercih ediliyor. Erkekler genellikle afrodizyak içeren ürünleri tercih ederken Kadınlarda özellikle yaz aylarına girerken form ürünlerine yöneliyorlar birde kadınlar gerek cilt gerekse de vücut bakımını son derece önemsiyorlar. Bizim bir çok ürünümüz gözde ama mevsim ve cinsiyete göre gözde ürünlerimiz değişiklik gösteriyor" diyerek sorumuza cevap verdi.


'RİSK ALIRKEN İNCE HESAPLAMALAR ŞART'
Kozmetik ürünlerini ürütme noktasında adım atmanın bile son derece maliyetli olduğunun altını çizen Pirim, "İşimizde başarıyı yakalamanın en büyük sırrı hep sağlam adımlarla hareket etmemizden kaynaklandı. Birde eşim Serdar öğretmen, beni sadece çok yüreklendirmekle kalmadı ve her daim destek oldu. İki çocuğumuzu bizler adeta birlikte büyüttük yani işletmemi bu noktaya getirmek için adeta tırnaklarımı kazıdım. Ben buraya bu kadar emek harcarken arkamda duran bir ailem olması bana en güzel motivasyonu sağladı. Ama kozmetik ürünlerini üretmek için kullanılan teçhizat son derece maliyetliydi. Bu işe girerken çok ince hesaplamalar yaptık. Marka bir firma olmadan bu işe girseydik başarısız olabilirdik bu nedenle ticarette risk alınırken, yapılacak hamleler çok iyi hesaplanmalı" dedi.


'ÇOCUKLARIM DAHA GÜZEL NOKTAYA GETİRECEKTİR'
Çocuklarınızın olduğundan bahsettiniz peki sizin çocuklarınızda tırnaklarınızla kazıyarak bu noktaya getirdiğiniz işletmenizi devam ettirsin ister misiniz? Sorumuza da Pirim, "Kesinlikle isterim. Zaten onlarda istiyorlar. Her iki çocuğumda baharat kokuları içinde büyüdü. Hatta çocuklarımın bu işe katkı sunacak üniversitelerin bölümlerinde okuyorlar. Ayrıca dil eğitimlerinde de ağırlık veriyorlar. Çünkü yakın bir zamanda yurtdışına açılacağız. Kızım şimdiden İngilizceye anadili gibi hakim. Sadece İngilizce ile de sınırlı kalmayıp Rusça'da öğrenme gayretinde çocuklarım. Eğitim şart laf olsun diye söylenmemeli gerçekten eğitim şart ve ben onların 'Kırıntı'yı' çok daha iyi yerlere getireceklerine inanıyorum" şeklinde konuştu.


'KADIN İSTİHDAMI KONUSUNDA BAŞARILIYIM'
Kadınların meslek hayatına atılmaları konusunda da önerilerde bulunan Pirim, "Kadınlar içlerindeki cevherleri açığa çıkarsınlar, korkmasınlar, kadınlar cesur ama etrafında bulunan babaları, eşleri ve ne yazık ki erkek kardeşleri kadınlara hep sen yapamazsın kültürünü aşılamış bundan dolayı da kadınların cesareti kırılmış. Ben bu konuda kendimi şanslı olan kadınlar arasında görüyorum. Kadınlar toplumu inşa ediyor. Bundan dolayı anneler son derece eğitimli ve ayakları üzerinde durmak zorundadırlar. Benim işletmemde de 15 çalışan varken bunların 11'i kadın yani kadın istihdamı konusunda son derece başarılıyım. Anneler kendiler okuyup çalışamamış olsa bile özellikle kız çocuklarının okuyup,çalışma hayatı içerisinde olmasına önem versinler" diyerek son derece güzel toplumsal bir mesaj vermeyi de ihmal etmedi. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Başiskele Haber Gazetesi » Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 Valilik Karşısı İzmit İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00
Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Başiskele Haber Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
sanalbasin.com üyesidir