22 Ekim 2019 Salı
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Okunma Sayısı : 2076

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hedeflerin arasında neler var

Adnan Gümüşer

16 Şubat 2015 tarihli yazısı

Amaç ve hedef arasında bir bağlantı, bir orantı vardır. Amaç ulaşılması gereken bir ideal ve bir pozisyondur. Hedef ölçülebilen, algılanabilen, başarıdır. Yani başarının basamaklardır. Bir öğrencinin, bir çalışanın, kısacası yaşam mücadelesini veren herkesin bir hedefi vardır. İş sahibi olmak, iyi bir öğrenci olmak, başarılı bir meslek sahibi olmak, yaşam kalitesini artırmak vs. Bir öğrenci için amaç hayatta kendisine yardım edecek, başarıya ulaştıracak, zorlukları aşmasına yardım edecek bilgileri öğrenmesidir. Hedef ise öğrenmek istediği dersin notunu yükseltmek ve başarı sağlamaktır. Bir iş adamı için amaç büyümek, hedef ise artan şekilde para kazanmak olabilmektedir.

Bu sayılanlar birinci hedef gurubudur. İkinci hedef grubunda ise hedeflenen noktalara daha kolay gelinebilmesi için yol ve yöntem araştırmak, kestirme yolları bulabilmektir. Her işin kolay ve hızlı öğrenme yolu vardır. Örneğin, çarpım tablosunu ezberlemeye çalışan bir öğrenci farklı yöntemle bu hedefi gerçekleştirebilir. Akrostiş denen yöntemle, belli harflere bilgileri kodlayarak hatırlar ve ezberler. Ya da nakaratlı bir şarkı ile hatta parmak hesabı ile daha hızlı öğrenme gerçekleştirebilir. Öyleyse bir işi yaparken yöntem geliştirmek veya yeni yöntem bulmak hedeflere ulaşmamızı kolaylaştırır.

Diğer hedef gurupları arasında yakınlarımızı ve çevremizi mutlu etmek olmalıdır. Onlara faydalı olmak ve onların yaşam kalitesini artırmak hedefi ulvi bir hedeftir. Aile üyelerimiz, yakın dostlarımız, işyerindeki amirimiz, komşularımız, bir anlamda bizim işyerinin müşterileridir. İktisatta bir deyim vardır. ‘’İşyeri müşterilere ait bir yapıdır.’’ denmektedir. Memnuniyet işyerinin devamını sağlar. Müşterilerinin bol ve devamlı olmasını her işyeri ister ve hedefler. Müşterilerimizi memnun etmek için; örneğin kandil zamanı hatırlanmak, arayıp sormak, gerektiğinde birer hediye göndermek gerekiyor. Sıkıntılarıyla hemhal olmakta ayrı bir güzelliktir.

Müşterilerini mutlu eden bir işyeri sahibi sonucu itibariyle kendisini de mutlu eder. Pozitif enerji yayar. Çalışanlarına umulmadık vakitte zam da yapar.
Dostlarını, yakınlarını veya mesai arkadaşlarını mutlu eden aslında kendisine yardım etmiş ve mutlu olmuş olur.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Başiskele Haber Gazetesi » Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 Valilik Karşısı İzmit İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00
Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Başiskele Haber Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
sanalbasin.com üyesidir